Grafika od lat stanowi ważny element wspomagający miejskie systemy transportu publicznego. Z pomocą różnych elementów, od kolorystyki, logotypów, stosowanych czcionek i znaków graficznych,… tworzy wizerunek operatora, przewoźnika, systemu i sieci transportu. Z pomocą planów, map, schematów,… komunikuje się z odbiorcą, tłumacząc abstrakcyjną sieć numerów linii, nazw przystanków, stacji, pętli na zrozumiały ciąg pozwalający na przejazd z stąd do celu. Jak atrakcyjna szata, może podkreślić atrakcyjność i wydobyć „seksowne” elementy transportowego przedsiębiorstwa i produktu. A tym samym ma potencjał, aby poszerzyć grono z niego korzystających.
Potrzeba opisania, szansa wypromowania, twarz, wizerunek, marka, magnes – dobrze przemyślana szata graficzna może pełnić wszystkie te role w każdej sieci transportowej.
Mnie osobiście zawsze fascynowały schematy… sieci, linii… ciekawe, uproszczone a bogate w informację „mapy” tras i połączeń. Z potencjałem wybicia się ponad tym czym są i zostania symbolem regionu, miasta, przewoźnika. Jak dowodzi słynny londyński przykład.
Co jeszcze, oprócz schematu może zawierać transportowa szata graficzna? – czytaj więcej.
Wiele wspólczesnych dużych aglomeracji rozumie doskonale potrzebę posiadania spójnej i funkcjonalnej sieci transportowej. Razem z jej nieodłączną ilustracją graficzną. Im bardziej skomplikowana sieć, im więcej przyjezdnych użytkowników, im większa presja na zwiększenie roli transportu publicznego – tym wcześniej pojawi się petrzeba atrakcyjnego i funkcjonalnego „opakowania” graficznego.
Czy podobnie widzą tę kwestię ośrodki mniejsze niż te największe? O tym jak to wygląda w Polsce 2017 roku poczytać można tutaj.
Niezależnie od stanu obecnego, osobiście myślę, że każdy ośrodek posiadający sieć transportu publicznego powinien starać się, aby zmaksymalizować jego wykorzystanie i w tym celu odpowiednio go zaprezentować. I to bez kompleksów. O tym jak może to wyglądać, na własnym projekcie wykonanym dla MZK Piła można przeczytać tutaj. A z czasem takich propozycji powinno tu pojawiać się więcej.
bluepi transitdesign.eu – nietuzinkowa grafika w transporcie